Medzinárodná situácia (analýza z roku 1927)

Zasa by som vycucol menej známeho analytika a jeho pohľad na svet. Text som skrátil a preložil do modernejšieho žargónu, aby som ulahodil aj tím citlivejším uškám aby nepovedali, že: “ bleeééé takú starinu čítať nebudeme !“. Udalosti, ktoré sa dejú teraz a ktoré sa diali za posledné roky hlavne počas krízy a pred ňou majú voľačo podobné s spomínanou  históriou v tejto analýze.

 

 

1. Svetová ekonomika kapitalistických krajín a zostrenie boja o zahraničné trhy. Za posledné 2 roky možno badať, že objem výroby v významných kapitalistických krajinách dosiahol predvojnovú úroveň. Avšak existujú skokani ako Japonsko ale predovšetkým USA kde rast objemu výroby prekročil 150 % objemu predvojnovej výroby. Podobne je to aj s objemom svetového obchodu najväčší skokani sú Japonsko a USA. Avšak existujú krajiny kde ten objem svetového obchodu stagnuje ako napr. Francúzsko, ktoré sa nachádza zhruba na predvojnovej úrovni a Nemecko je dokonca iba na 70 % predvojnového objemu obchodu. Dá sa konštatovať, že za týmto rastom badať technický pokrok, racionalizácia priemyslu, vznik nových odvetví, zosilnenie vzniku trustov a kartelizácie priemyslu v medzinárodnej miere. Avšak napriek všetkým týmto pozitívnym faktom rastu, svetový obchod kapitalistických krajín čelí obmedzeným hraniciam a sféram vplyvu a práve z tohto vzniká nová kríza, ktorá môže byť najhlbšia a najostrejšia aká kedy bola. Z stabilizácie výroby a následneho rastu výroby vzniká kríza, ktorá destabilizuje to čo bolo dosiahnuté.

 

Najcharakteristickejšia na tomto raste svetovej kapitalistickej výroby a obchodu je skutočnosť, že vývoj prebieha nerovnomerne. Vývoj rastu nepriebeha tak, že by kapitalistické krajiny spolu rástli dopredu jedna s druhou plynule a rovnomerne tak, že by si neprekážali a navzájom sa nezrážali, ale naopak prebieha cestou vytláčania a úpadku jedných krajín na úkor druhých. Ide tu o boj na život a na smrť medzi svetadielmi a krajinami o prvenstvu na trhu. Hospodárske centrum sa definitívne premiestňuje z Európy do Ameriky, z Atlantického oceánu do Tichého. Týmto sa zvyšuje podiel Ameriky a Ázie na svetovom trhu na úkor Európy. Ak v roku 1913 bol podiel Európy na svetovom trhu 58,5 %, Ameriky 21,2 % a Ázie 12,3 % tak v roku 1925 podiel Európy klesol na 50 %, podiel Ameriky stúpol na 26,6 % a Ázie na 13,4 %. S pomalým rastom Nemecká rastú aj iné krajiny ako Kanada, Austrália, Argentína, Čína, India, a stabilizované krajiny Francúzsko, Taliansko. Teda rastie počet výrobných kapacít ale odbytištia a veľkosť trhu je viac menej konštantný. To je základ nezmieriteľných rozporov súčasného svetového obchodu. Rozpor medzi rastom výroby a relatívnou stabilnosťou trhu, je hlavným problémom kapitalistických krajín. Nie je neobvyklé, že výrobné kapacity nie sú využité naplno, že sa zosilňujú colné bariéry medzi krajinami. Kapitalizmu je tesno v dnešných hraniciach trhu a sfér vplyvu. Mierové pokusy vyriešiť tieto problémy schôdzkami bankárov a významných obchodníkov a priemyselníkov v roku 1926 napriek vyhláseniam o slobodnom obchode skončili krachom. Takisto hospodárske konferencie na úrovni Spoločnosti národov v roku 1927 o zjednotení hospodárskych cieľov tiež nepriniesli svoje ovocie. Mierová cesta na vyriešenie týchto rozporov v kapitalizme zostáva uzatvorená. Kapitalizmu zostáva iba jediné východisko a to nové rozdelenie kolónií a sfér vplyvu ale už násilnou cestou, cestou vojnových konfliktov.

 

2. Medzinárodná politika a príprava nových vojen. Základnou otázkou je nové rozdelenie sveta, kolónii a sfér vplyvu. Dnes neuspokojuje súčasné rozdelenie sveta ani Severnú Ameriku, ktorá sa snaží preniknúť do Ázie (predovšetkým do Číny), neuspokojuje Južnú Ameriku , ani Anglicko, ktorému unikajú z područia domínia a niekoľko trhov na Východe, Japonsko, ktorému sa v Číne pletú do cesty Anglicko a Amerika, ani Taliansko a Francúzsko, ktoré majú veľké množstvo sporov v podunajských krajinách, v Stredozemnom mori a to už vôbec nehovoriac o Nemecku, ktoré nemá žiadne kolónie. Odtiaľto vyplýva potreba nového prerozdelenia sfér vplyvu a najväčším bojiskom budú hlavne Ázijské trhy. Napr.: tzv. tichomorský problém (antagonizmus Amerika – Japonsko-Anglicko) ako zdroj boja o prvenstvo v Ázii. Ďalej tzv. stredomorský problém (antagonizmus Anglicka-Francúzska-Talianska) boj o prevahu v Stredozemnom mori ako najkratšej cesty na Východ a taktiež ropný problém (antagonizmus Anglicko-Amerika), lebo bez ropy nie možné bojovať a ten kto má prevahu v tejto oblasti má tiež aj v obchodnej a priemyselnej oblasti. Nedávno bolo v anglickej tlači zverejnený „posledný“ Chamberlainov plán na „urovnanie“ stredomorského problému. V tomto pláne bol návrh že „mandát“ na Sýriu by prešiel z rúk Francúzska do rúk Talianska, Tanger by bol postúpený Francúzsku za finančnú kompenzáciu Španielsku, Nemecku by bol vrátený Kamerun, Taliansku by bolo nariadené aby prestali s destabilizáciou Balkánu a pod. Čo však je skutočným zámerom podľa tohto plánu. Vytlačiť Francúzov zo Sýrie. Sýria bola odpradávna bránou na Východ, do Mezopotánie, Egyptu, atď. Zo Sýrie je možné škodiť Anglicku v oblasti Suezského prieplavu ale aj v Mezopotánii. A tak Chamberlain chce zrejme skoncovať s touto nepríjemnou situáciou.

Behom posledných 2 rokov boli podniknuté rôzne pokusy o „mierové urovnania“, ktoré mali upevniť vzťahy jednotlivých veľmocí. Podľa západnej tlače má Spoločnosť národov veľký podiel na udržiavaní mieru vo svete. Ale 3 ročné diskusie okolo odzbrojovania a upokojovania situácii neviedli k ničomu skôr naopak mocnosti začali ešte viacej zbrojiť. Neúspech konferencie 3 veľmocí Anglicka, Ameriky, Japonska prispel k zvýšeniu námorného zbrojenia, teda tichomorský problém ostáva byť otvorený. Za zmienku stoja aj rôzne priateľské zmluvy kapitalistických krajín, napr.: zmluva Francúzska a Juhoslávie, Talianska a Albánska, priateľská zmluva Poľska a Litvy čo to je ak nie systém prípravy nových vojen a rozmiestňovanie síl. Ďalším faktom je vzrast absolútnych čísiel v vojenstve. Od roku 1913 do roku 1927 stúpol početný stav vojakov Francúzska, Talianska, USA, Japonska z 1 880 000 na 2 262 000 mužov, vojnové rozpočty vzrástli skoro o 90 %, počet vojenských lietadiel vzrástol od roku 1923 do roku 1927 z 2655 na 4340, tonáž krížnikov piatich mocností vzrástla od roku 1922 do roku 1926 z 724 tis. ton na 864 tis. ton. Myslím si, že dnešné „mierové vzťahy“ je možné prirovnať k starej obnosenej košeli plnej záplat zošitých tenučkou nitkou. Stačí zatriasť dnešnými „mierovými vzťahmi“ niekde v Albánsku, Litve, Číne alebo v Sev. Afrike a celé sa to zrúti.

 

Reakcia na tane: Ja ako modrý baret (modroknižkár) snáď nemám nárok ani na tu paintbalovú pištoľ. 🙂  Už pri ukončovaní vojen v Starovekom Ríme známi orátori viedli dlhé monológy ako sa už zverstvá nikdy nesmú opakovať, hlavne ako nesmú civilisti trpieť. Keďže vojny vývojom doby bývajú stále viac masovejšie a brutálnejšie zaujíma ma či by sme ako občania vedeli rozpoznať symptómy blížiaceho sa nebezpečenstva a niečo podniknúť alebo budeme všetci sedieť v tom vlaku rútiac sa neviem kam s zastaveným dychom…

Reakcia na area52: Nie sú snáď dôležitejšie slová ako kto ich hovorí ?

Poučenia z krízy

29.08.2016

(Tak sa mi podarilo po čase vykopať zasa nejaký zaujímavý článoček od menej známeho ruského analytika. Je trochu taký čudák, viac vyhranený názorovo doľava ale niekedy ako by popisoval príznaky a stavy ekonomiky spred posledných rokov. Článok bol vydaný v roku 1901 ale má šťavu ako-keby bol písaný včera. Zaujal ma aj názov tohto článku. Niekedy to vyzerá asi tak, [...]

Prichádzajúci mráz z „bruselského kremľa“.

04.05.2016

Slovo „Kremeľ“ v našich končinách zvyčajne u staršej a strednej generácie vyvoláva v nás určité mrazivé pocity. A máme to tu po 12 rokoch manželstva s EU sme sa dočkali jedného z možných mnohých trpkých ovocí, o ktorých by sa nám ani v tom najstrašnejšom horore nemohlo snívať. Tak krásne nám to maľovali naši experti na vstup do EU. 250 litrov to je [...]

Mala by rodiaca sa vláda národnej jednoty šancu prekonať vládu národného porozumenia ?

17.03.2016

Je už niečo vyše týždňa po parlamentných voľbách a médiami sa stále šíri nekontrolovaný výbuch negatívnej energie, zvláštnych konštrukcii o nejakej údajnej zrade a pod. Jednoducho volebné výsledky vypálili ináč ako by si tradičný pravicový volič želal ale stalo sa a treba prijať tento fakt dôstojným spôsobom a nie vytekaním peny z úst. Žabomyšie [...]

Vladimir Putin / Donald Trump /

Trump sa teší na stretnutie s Putinom, tvrdo zasiahne proti nelegálnej migrácii

22.12.2024 21:31

Trump avizoval, že v prvý deň vo funkcii podpíše sériu exekutívnych príkazov, ktorými uzavrie hranice USA pre nelegálnych migrantov.

fico putin

Šialený nápad, zrada či hazardovanie so suverenitou Slovenska. Česká europoslankyňa považuje Fica za bezpečnostné riziko

22.12.2024 20:06, aktualizované: 20:23

Ficovu návštevu v Moskve českí vládni poslanci označujú ako ďalší nemravný krok, ktorý poslúži ruským záujmom.

Russia Slovakia

Fico v Moskve rokoval s Putinom, hovorili o plyne aj vojne na Ukrajine. Opozícia stretnutie ostro kritizuje

22.12.2024 18:06, aktualizované: 22:06

Fico vycestoval do Ruska na pracovnú cestu. S Putinom rokoval nielen o plyne.

parlament, národna rada, NR SR, budova

Voľby by v polovici decembra vyhralo Progresívne Slovensko, SNS mimo parlamentu

22.12.2024 17:35

Prieskum agentúra Ako robila v dňoch 16. až 19. decembra na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 82819x
Priemerná čítanosť článkov: 2672x

Autor blogu

Kategórie