Na 1. mieste so ziskom 40,22 % „vyhrali“ tieto voľby nevoliči. Prekvapením boli aj údajne štandardné politické strany či už svojím pádom, predčasným zhasnutím, úspešným návratom alebo prekvapivým výtlakom. Ignoranciu hlavnej mediálnej sféry prelomila aj údajne neštandardná strana, ktorá takto dala príučku z demokracie hlavnému mediálnemu prúdu za jej okázalé prehliadanie tejto skupiny voličov. To, že niekoho zámerne ignorujú niekedy až špinia ešte neznamená, že problémy a starosti tej-ktorej skupiny ľudí sa nejako uhrajú do stratena.
Ale vráťme sa k nevoličom lebo táto sociálna skupina je asi momentálne najdôležitejšia. Hovorí sa že: „Hlas ľudu, hlas boží.“ A ľudia mlčia ! Dokedy ? Čo Ja viem asi pokým nebudú hladové pochody , tak to vždy bude asi nejako v pohode ?! Ak sa neúčasť voličov vo voľbách bude ďalej blížiť k 50 % a viac, bude potom zaujímavé obhajovať legitímnosť tohto spôsobu zastupiteľskej demokracie a volieb súčasného politického systému vôbec. Ak by sme to trochu nadniesli tak aj to či udalosti z roku 89 priniesli to čo ľudia očakávali alebo im na druhej strane zobrali. Zaujímavé by bolo keby naozaj účasť vo voľbách bola pod 50 %. Voľby by podľa súčasného volebného zákona boli platné a legitímne. Ale boli by morálne legitímne napríklad v konfrontácii s referendom kde je požiadavka na účasť minimálne 50 % ?
Ako keby sme vôľu ľudu, chceli vtesnať do nejakých hraníc presne definovaných nejakými technokratmi, sociálnymi inžiniermi, odborníkmi….a iba tak mohli voliči legitímne rozhodnúť o svojich zástupcoch v spravovaní tejto krajiny. Akákoľvek spontánna iniciatíva ľudí prostredníctvom referenda je takmer vopred odsúdená na neúspech. Áno dá sa prijať v nejakých hraniciach argument, že zatiaľ ľudstvo nič lepšie ako zastupiteľskú demokraciu nevymyslelo. Ale je to všetko čo môžeme pre seba a spoločnosť urobiť ?
Ústavný súd SR: Prijatie návrhu ...
Rozdiel medzi Voľbami a referendom ...
Celá debata | RSS tejto debaty