Založ si blog

Mala by rodiaca sa vláda národnej jednoty šancu prekonať vládu národného porozumenia ?

Je už niečo vyše týždňa po parlamentných voľbách a médiami sa stále šíri nekontrolovaný výbuch negatívnej energie, zvláštnych konštrukcii o  nejakej údajnej zrade a pod. Jednoducho volebné výsledky vypálili ináč ako by si tradičný pravicový volič želal ale stalo sa a treba prijať tento fakt dôstojným spôsobom a nie vytekaním peny z úst. Žabomyšie obviňovanie sa navzájom pravicových strán nikam nevedie a ani nemôže lebo je iracionálne. Fico sa len môže smiať ako si pravica medzi-sebou kole oči a hádže si na seba vedrá špiny (neviem či v minulosti to aj nekarikoval Shooty). Tak ako bolo iracionálne potápanie svojich potencionálnych politických partnerov v predvolebnej kampani najväčšími „Ficobijcami“ stranou SaS a obyčajnými ľuďmi, tak je iracionálne zakladať si svoj úspech na hysterickej kampani „lebo Fico“ a „kto nejde s nami ide proti nám“ a zbytočne tak rozdeľujúc celú spoločnosť  pravé v týchto neľahkých ekonomických a zahranično-politických otázkach, ktoré budú k nám pomaly presakovať. Nemôžeme sa tváriť, že si tu na Slovensku môžeme žiť ako v nejakom akváriu bez toho aby sme sa zaujímali o okolie Slovenska, to už nás dúfam prefackala kríza z rokov 2008 – 2009. Práve tieto budúce 4 roky budú vyžadovať stabilnú vládu a ideálne stredovú obsahujúcu stredopravé a stredoľavé strany, kde naozaj práve teraz si môžu tieto strany presne vydiskutovať a zosúladiť všetky rozdiely a rozpory, ktoré sa u nich vyskytujú a na základe tohto „bojového zácviku“ vyjsť posilnení do ozajstných makro ekonomicko-politických bojov, ktoré sa na nás môžu za pár mesiacov zosypať (Grécko, predsedníctvo v EU, možná nová celosvetová kríza, migranti, terorizmus a pod.) Jednoducho tradičný obraz večne bojujúcej ľavice a pravice skončil. Lebo už aj reálna ľavica prestala existovať: KSS a Vzdor – strana práce dosiahli historicky najmizivejšie percenta.

Ani jedna strana si nemôže povedať, že je bez chyby ruku na srdce, koľko prúserov bolo aj za Dzurindových vlád. To sa tu môžeme donekonečna všetci prekárať ale k ničomu to nevedie lebo pozície voličov sú pevné a kocky boli hodené. Ilúzie o predčasných voľbách nikto seriózny nemôže brať vážne. Lebo ľudia ináč voliť nebudú a väčšina voličov ako už vieme išla grcajúc voliť k urnám menšie zlo a úspech doteraz „netypických“ pravicových strán tomu nasvedčuje. Jednoducho pravicovú koalíciu nie je z čoho zlepiť, lebo aj kľúčová pravicová strana potrebná pre zloženie koalície nie je celkom pravicová ale skôr stredová s prímesou doľava. Čistá pravicová koalícia je chyméra ! Z týchto volebných výsledkov, ktoré máme potrebujeme iba funkčný pragmatizmus naozaj nejakú vládu „porozumenia a kompromisov“. V podstate sme sa doposiaľ stále zmietali z extrému do extrému a ak to vezmeme od roku 1998 tak dve a pol pravicových vlád a dve sociálne. Čo tak si dať na skúšku prechodné obdobie a pomalou mravenčou prácou zainteresovaných strán a kultivovanou diskusiou v koalícii dospieť k nezvratnému dôkazu, že ktorý politický smer je pre Slovensko a väčšinu Slovákov výhodnejší ?! Nie je už aj to úspech, keď sa z bezzubej opozície jej časť premení na aktívnu opozíciu schopnú reálne niečo riešiť v zverených ministerstvách a krížovo kontrolovať SMER ? Práve táto časť aktívnej opozície môže vydobyť slušné pozície pre opozíciu v kontrolných inštitúciách a pripraviť tak dobrú pôdu pre ďalší politický zápas.

Médiami sa šíria rôzne sci-fi konštrukcie že predčasné voľby by mohli vyriešiť túto patovú situáciu. Objavil sa aj volebný prieskum najhorší pre strany Sieť a Most-híd ale ako vážne ešte niekto môže veriť nejakým prieskumom na Slovensku po týchto voľbách ?! To by človek musel byť asi nenapraviteľný romantický snílek. Vysnívaných po 30 % pre Matoviča a Sulíka, môže dopadnúť úplne celkom ináč o čom sme sa mohli poučiť z roku 2010 a predovšetkým z roku 2012. Ja tu nechcem strašiť ale keď si pozrieme tieto výsledky z roku 2016 a porovnáme ich s rokom 2012 tak tam môžeme vidieť výrazný prepad práve Ficových voličov skoro o 400 tis., čo evidentne dokazuje, že tieto voľby zabrali najmä pravicoví voliči. Podľa teórie „keby bolo keby“ by sa dalo vyveštiť aj to, že práve v predčasných voľbách by sa opäť mohli zmobilizovať (cítiac ohrozenie svojich istôt) voliči Smeru a vytrieskať naspäť svojich 40 % čo už nám raz práve história dokázala. A netreba zabúdať na prekvapivý hviezdny start-up strany p. Kotlebu a vzrastajúce sympatie k nemu.

Ospevovaný pravicový hrdina Sulík môže svojím počínaním za posledné dni značný počet ľudí sklamať nakoľko svoje dlho obdivované a ospevované najmä ekonomické zbrane pred svojou mýtickou obludou vôbec nevytasil. Fico vyzval všetkých okrem Kotlebu na rokovania. Aj keď má súper výraznú prevahu v počtoch získaných hlasov v „argumentačnej férovke“ mohol uštedriť súperovi zopár argumentačných úderov, keď už by ho asi neporazil tak si myslím, že by ho donútil sa nad tým všetkým zamyslieť aj z inej perspektívy. Je to ako keď veľký generál mesiace hecuje svojich vojakov, že sú nepremožiteľní lebo majú najlepšiu a najkvalitnejšiu zbroj, najväčšiu duchovnú a fyzickú silu, vytrvalosť a jednoducho tých barbarov musia v pohode rozniesť na kopytách. Takto cválajúc tisícky kilometrov sa zastaviť pred nepriateľovou kolovou ohradou a povedať si: „Dokelu veď to nemá význam, budú to asi jatky. Nič to otočím to naspäť do Bruselu, hádam to nejako tie ovce zožerú“ ?!

Mali by sme si pamätať, že nikdy nebolo tak zle aby nebolo ešte horšie. A práve politická nestabilita by nám mohla výrazne ublížiť, čo neraz dokázala história. Čo ak toto je určitá Božia skúška našej jednoty ? Alebo pre neveriacich nejaká „ Karma osudu ?“, „skúška prírody“ a pod. Určitá šanca na sociálny zmier medzi protichodnými sociálnymi vrstvami na Slovensku ?

Poučenia z krízy

29.08.2016

(Tak sa mi podarilo po čase vykopať zasa nejaký zaujímavý článoček od menej známeho ruského analytika. Je trochu taký čudák, viac vyhranený názorovo doľava ale niekedy ako by popisoval viac »

Prichádzajúci mráz z „bruselského kremľa“.

04.05.2016

Slovo „Kremeľ“ v našich končinách zvyčajne u staršej a strednej generácie vyvoláva v nás určité mrazivé pocity. A máme to tu po 12 rokoch manželstva s EU sme sa dočkali jedného z možných viac »

ĽSNS nevyniesol Fico ale pravica za pomoci skorumpovaného 3. sektora

07.03.2016

V hlavnom prúde sa teraz análnici (údajne analytici) predbiehajú ako čo najviac napľúvať na Kotlebu a jeho voličov. Snažia sa podsúvať ľuďom odvolávajúc sa aj na zahraničné agentúry, viac »

grécko, polícia, výročie, demonštrácia, protest, oheň, požiar

Výročie študentskej vzbury v Aténach poznamenali výtržnosti

17.11.2018 21:58

Ľavicoví extrémisti zatarasili ulice, zapaľovali smetné koše a hádzali kamene.

Europol, Holandsko

Stredoafrická republika vydala do Haagu bývalého povstaleckého veliteľa

17.11.2018 21:39

Muž je podozrivý zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

india, cyklón, počasie, cesta, dom, trosky

Cyklón na juhu Indie si vyžiadal 30 mŕtvych

17.11.2018 21:19

Do táborov utieklo skoro 82-tisíc ľudí.

MOST-HÍD, snem strany, Béla Bugár

Musíme sa spájať, nie rozdeľovať, myslí si Most-Híd

17.11.2018 20:39

Most-Híd vyzýva všetkých k zodpovednosti a rozvážnemu konaniu v období, v ktorom čakajú Slovensko dôležité výzvy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 56852x
Priemerná čítanosť článkov: 1834x

Autor blogu

Kategórie